Zapalenie zatok

Ostatnio wykonuję dużo zabiegów u osób z problemami zatok. Jak sie okazało to dosyć częsta dolegliwość, cierpi na nią co 7 Polak. Powodują je częste przeziębienia, wychłodzenie organizmu. Towarzyszy mu uczucie zmęczenia, bóle głowy, zapalenie błony śluzowej nosa. Przy przewlekłym zapaleniu zatok może dojść do zmian błony śluzowej.

Przeprowadzając zabiegi na stopach w przypadku tej dolegliwości masujemy zwłaszcza palce, nadnercza, zastawkę jelita krętniczo-kątniczego, jelita, płuca i klatkę piersiową (spójrz na mapę stóp), nie zapominając o drenażu limfatycznym. W niektórych przypadkach, np. u dzieci, wystarczą 2-3 zabiegi, aby zielony śluz wydostał się z nosa. Czas leczenia zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości.

W przypadkach, gdy jest ona przewlekła, proponuję inhalację z ziół (przepis: kora dębowa - 0,5 kg; jałowiec - 1 szklanka; rumianek - 5 dag; szałwia - 5 dag, korzeń waleriany - 10 dag; zalać 3 litrami wody i gotować pół godziny; robić inhalacje i obmywać twarz przez 0,5 godziny; obetrzeć głowę ręcznikiem i wysmarować czystym spirytusem; zabieg wykonujemy na noc i owijamy głowę ciepłym szalem; powtórzyć zabiegi 3 razy).

Z diety powinniśmy wykluczyć nabiał, a uwzględnić kaszę jęczmienną. Dodatkowo można zastosować Citrosept. Dla wzbogacenia organizmu w witaminy, proponuję olej z rokitnika (o jego walorach jeszcze napiszę), który pomaga w “nawilżeniu” błony śluzowej.

W chwili obecnej mam kilkoro pacjentów cierpiących na tę dolegliwość. Wśród nich dziesięcioletnia dziewczynka, Dorotka. Cztery zabiegi pomogły w zlikwidowaniu problemu. Ból głowy ustąpił, zszedł śluz z nosa, a samopoczucie dziecka znacząco się poprawiło. Oprócz niej 30-letnia dziewczyna Olga… czy 6-letni Kamil - matka zgłosiła się z nim do mnie z powodu olbrzymiego bólu głowy. Przyczyną - jak się okazało - było zapalenie zatok: wszystkie paluszki u nóg po zabiegu robiły się czerwone, co wskazywało na istotę problemu.

Komentarze (2) »

  1. Witam, chciałbym poprosić o informacje o specjalistach w okolicach Bytowa, Słupska.
    Bardzo dokuczają mi objawy grypy, lecz grypy nie ma. Leczyłem sie na nia dziesiątki razy a nic nie pomogło. Mam ciągły kaszel, katar, jestem przez to często zmęczony i śpiący. To raczej nie alergia, ponieważ mam to przez cały rok. Dodam że pale papierosy ale okazyjnie około 10 na tydzień zazwyczaj w sobotę. Piję również alkohol ale też tylko w weekend, rzadko piwo, wolę mocniejsze trunki. Lecz nie chodzę na “imprezy” wolę spokojne domowe towarzystwo. Ciśnienie mam w normie. uprawiam sporty i dobrze sobie w nich radze ponieważ jestem uparty i dążę do celu, ale te dolegliwości przeszkadzają mi w życiu. Możecie powiedzieć mi co mam na to poradzić ? Pozdrawiam

    Solid — 21/01/2013 @ 14:09

  2. Jeśli spojrzymy porządnie na mapę stóp od razu możem znaleźć na niej punkkty odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie zatok przynosowych, bardzo często w praktyce zdarza się pomóc takim pacjentom, którzy później wracają w przypadku innych dolegliwości.

    Masażysta refleksoterapeutyczny — 02/06/2017 @ 11:57

RSS · Subskrybuj Komentarze. Odnosnik URI

Napisz Komentarz

Powered by WordPress