List czytelniczki: Refleksologia i meridiany

Mam pytanie. Po przeczytaniu ksiązki “Refleksologia” Inge Dougans mam trochę zamieszania w głowie. Pisze ona tam “Dzięki lepszemu zrozumieniu teorii meridianów można skuteczniej praktykować refleksologię, ponieważ meridiany zapewniają głęboki wgląd w przebieg choroby i dlatego stanowią najlepsze narzędzie diagnozy.” Moje pytanie - jak bardzo wykorzystuje Pani teorię meridianów w praktyce, czy rzeczywiście jest tak ważna w refleksologii?

Refleksologia stosowana przez Inge Dougans to tak jakby odrębna szkoła refleksologii. Inge Dougans rozszerzyła metodę o naukę o meridianach. Czym są meridiany? Według medycyny chińskiej są to szlaki energii Qi, które tworząc sieć cienkich połączeń, odchodzą od narządów wewnętrznych i znajdują swe zakończenie w punktach na powierzchni ciała.

Osobiście sama stosuję wiedzę o meridianach w swojej pracy. Pracując na stopach, uciskamy również te kanały energetyczne, np. meridian pęcherza, nerki, żołądka, wątroby, trzustki. Zatem w tym punkcie obydwie metody w zasadniczej części pokrywają się.

Najczęściej uciskam obszary na nogach do kolan na przebiegu tychże merdianów. Tak jak i ręce, które masuję do łokcia. Dla przykładu: jeśli ktoś ma problem z układem oddechowym, wówczas pracuję np. od kciuka po meridianie płuc.

Pracą na meridianach całego ciała zajmuje się głównie akupresura. My refleksolodzy, powinniśmy pracować na stopach, na rękach i na twarzy. Zastosowanie wiedzy o merdianach co prawda wzbogaca metodę refleksologii, ale nie stanowi jej istoty.

Jeśli chodzi o stwierdzenie Inge Dougans - że jest to najlepsze narzędzie diagnozy - to muszę przyznać, że mówiąc to, ma wiele racji. Jednak obydwie szkoły refleksologii skupiają się głównie na pracy na stopach, czyli przywracaniu naturalnego stanu zdrowia. Diagnozowanie, z pełną odpowiedzialnością, zarezerwowane jest dla najlepszych i najbardziej doświadczonych. Zachęcam przeczytanie mojego wpisu pt. “Diagnozować czy nie?”.

1 komentarz »

  1. Ciekawy tekst o refleksologii :)

    Refleksologia Poznań — 05/06/2017 @ 20:05

RSS · Subskrybuj Komentarze. Odnosnik URI

Napisz Komentarz

Powered by WordPress