Masaż i refleksologia stóp i rąk

Poniższy artykuł autorstwa Wandy Bratko pochodzi ze stron Polskiego Instytutu Refleksologii. Umieszczony został również biuletynie “Refleksolog Polski” nr 26.Każdy rozpoczynając naukę refleksologii w International Institute of Refleksology Metodą Ingham jest zapoznawany, z regułą refleksologii Eunice Ingham - uznanej za matkę światowej refleksologii określając co refleksologia robi…, a czego refleksologia nie robi i wielokrotnie powtarza się - … REFLEKSOLOGIA NIE JEST MASAŻEM…Refleksologia jest to nauka o refleksach, które znajdują się w stopach i w dłoniach, i mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i cześciami ciała. To UNIKALNA METODA CHODZENIA KCIUKIEM I PALCAMI PO TYCH REFLEKSACH.Eunice Ingham w doskonały sposób przekazywała swojemu siostrzeńcowi kaligrafię pracy refleksologa. Z olbrzymim szacunkiem dla Jej i Jego misternej pracy w nauce refleksologii jako zawodu na przestrzeni wielu lat powinien pozostać każdy refleksolog. W okresie 70 lat pracy Pan D.C.Byers nie ma problemu z porównywaniem refleksologii do masażu, albo doszukiwaniem się podobieństwa lub różnic.O ile ktoś mówi o masażu stóp - to znaczy, że pomylił szkołę i naukę refleksologii z nauką masażu. Refleksologia ma opracowane swoje własne podwaliny nauki, kształcenia i praktyki. Masaż ma znacznie dłuższą historię, ma swój program nauczania. Refleksologia nie potrzebowała wsparcia naukami masażu, masażyści wspierają się refleksologią dla uzupelnienia efektow swej pracy. Obie szkoły pracują we własnych programach niezależnie.Słyszę od niektórych, że nauka pana D.C.Byersa jest nauką przestarzałą, że nie idzie z prądem życia, nie jest elastyczny w swej nauce, nie łączy refleksologii z innymi terapiami. Doskonale rozumiemy świat biznesu, który musi zachować tzw zasady “copie right”. Pan D.C.Byers nigdy w swej nauce nie obraża żadnych innych form terapii. Zawsze powtarza: refleksologia nie jest masażem. Byłam dyplomowanym refleksologiem gdy dostałam zgodę na tłumaczenie podręcznika “Lepsze zdrowie z refleksologia stóp i rąk” na język polski Powiedział wtedy: na podstawie poprzednich doświadczeń podręcznik może tłumaczyć tylko ktoś kto dobrze zna naukę i praktyczną refleksologię. Teraz po latach dobrze to rozumiem. W Polsce w roku 2005 oficjalnie zarejestrowaliśmy zawód “refleksolog”. Długo udowadnialiśmy Ministerstwu Pracy, że nie jesteśmy i nie możemy być “podpięci” pod zawód masażysty, biomasażu, czy jaką kolwiek inną formę terapii medycyny alternatywnej. Mocni już w swej praktyce klinicznej, nauce zawodu wiedzielismy że nie jesteśmy odrębną formą terapii a nie żadną konkurencją dla masażu czy podobnych terapii. Mamy i znamy swoje wartości. Właśnie te podwaliny dane przez naukę Metodą Ingham pozwoliły być mocnym w zawodzie - takim mocnym jakim jest Pan D.C.Byers w swej pracy.

Komentarze (6) »

 1. Witam serdecznie. Stronę tę otworzyłam chcąc dowiedzie ć się trochę więcej o refleksologii. Powodem jest fakt że właśnie przez przypadek skorzestałam z zabiegu zwanego masażem stóp.Myślałam że to to samo co refleksologia.Zabieg wykonywany jest nie ręcznie ,ale specjalnym aparatem do masażu .Czy może mi pomóc w moich dolegliwościach.Przyznam , że mam wątpliwości . Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  maria — 04/09/2009 @ 09:20

 2. @Maria:

  Refleksologia to ogromna wiedza na temat refleksów znajdujących się w stopach dłoniach i twarzy i połączeń tychże refleksów z naszymi organami gruczołami i częściami ciała ludzkiego.
  Całą tę wiedzę przenosimy na stopy stosując ucisk kciukiem milimetr po milimetrze bardzo dokładnie . Kciuk nasz chodzi po stopie jak gąsiennica i to jest ta technika.Nie możemy przeoczyć żadnego kawałeczka stopy, a tym samym zadziałamy na każde miejsce w naszym ciele. Zlikwidujemy ból, poprawimy krążenie, zdecydowanie obniżymy napięcie, przywrócimy równowagę życiową i doprowadzimy do ponownego normalnego funkcjonowania organizmu. Niepodważalnym jest fakt że refleksologia jako naturalna metoda nie może zaszkodzić , a jedynie pomóc.Niejednokrotnie pomoc następuje już po pierwszym zabiegu, a czasami tych zabiegów potrzeba kilka lub kilkanaście. W niektórych schorzeniach wymagana jest długotrwała praca. Terapeuta często zadaje pacjentowi tzw. pracę domową - mówi proszę pracować na tym refleksie na dłoni lub stopie
  chodzi o to aby szybciej osiągnąć zamierzony efekt
  Ja też mam wątpliwości.Proszę napisać jaki ma Pani problem ze swoim
  zdrowiem.

  Ewa Maciaszek — 08/09/2009 @ 21:17

 3. Mój mąż doznał udaru roki temu. Nie mówi ale bełkocze niezrozumiale, ma przykurcz prawej dloni /palce i nadgarstek/. Czy refleksologia mu może pomóc? Ma 76 lat.

  sosna16 — 06/01/2011 @ 15:39

 4. If not for your writing this topic could be very coletnuovd and oblique.

  Dandi — 26/11/2015 @ 22:55

 5. Bardzo dobry artykuł.
  Warto jeszcze dodać, żeby korzystać zawsze z pomocy certyfikowanych refleksologów, bo tylko tacy dają realną szansę przyspieszenia leczenia i zredukowania bólu narządów wewnętrznych. Temat nie jest prosty, a niepowołanych rękach może być wręcz szkodliwy.

  Marek — 15/05/2017 @ 14:37

 6. I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted
  at this site is really good.

  http://bronwynmarcucci.blogas.lt/date/2015/07 — 10/06/2017 @ 22:50

RSS · Subskrybuj Komentarze. Odnosnik URI

Napisz Komentarz

Powered by WordPress