Czym jest refleksologia?

Refleksologia to skuteczna i bezpieczna metoda terapii. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach, zwanych refleksami. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Refleksologia jako nauka zajmuje się zasadami pracy tych refleksów i oferuje wiedzę niezbędną do rozpoznania przyczyn ich nadwrażliwości. Stopa jest tutaj odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu (i przebiegu ew. zmian chorobowych). Poprzez uciskanie tych miejsc za pomocą kciuka i palców docieramy do źródeł choroby, poprawiamy krążenie i stymulujemy układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Wspomagamy w ten sposób proces samoleczenia.

Początki refleksologii sięgają starożytności. Malowidła znalezione w egipskim Grobowcu Lekarza przedstawiają starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Również Chińczycy korzystali z metody uciskania punktów na stopach wraz z zabiegami akupunktury.

Dzisiejszą refleksologię znamy dzięki Eunice Ingham, która w latach 30. XX wieku rozpowszechniła tę metodę. Kiedy po raz pierwszy się z nią zetknęła była pod tak wielkim jej wrażeniem, że zrezygnowała ze szpitalnego etatu i rozpoczęła praktykę prywatną jako refleksolog. Napisała następnie pierwszą książkę o refleksologii, by następnie otworzyć pierwszą specjalistyczną szkołę kształcącą refleksologów. Ingham poświęciła 40 lat swego życia na praktykę i propagowanie tej metody leczenia. Zmarła w 1974.

Refleksologia może być stosowana w każdym wieku. Wiele korzyści przynosi ludziom starszym, zwłaszcza cierpiącym na artretyzm lub bóle reumatyczne. Jest rewelacyjną metodą terapii dla ludzi młodych, którzy próbując sprostać wyzwaniom współczesnej cywilizacji cierpią stres i depresje. Refleksologia działa też świetnie w nagłych przypadkach (sic!) takich jak zawał, udar. W połączeniu z pierwszą pomocą można ją zastosować wobec pacjenta, który oczekuje przyjazdu lekarza bądź karetki.

Więcej o chorobach i dolegliwościach, w których leczeniu może pomóc refleksologia.

Komentarze (7) »

 1. od niedawna stosuję refleksologię z pozytywnym skutkiem!

  ja — 23/11/2008 @ 09:20

 2. Witam.
  Mam pytanie: czy przy pomocy refleksologii można pomóc osobie z tętniakiem mózgu?
  Dziękuję i pozdrawiam. mlinx

  mlinx — 29/06/2009 @ 19:20

 3. Powiem szczerze,że tętniakmózgu i nie tylko, są przeciwwskazaniem do wykonywania wszelkich rodzaju masaży, także stóp. Refeksologia, to masaż uciskowy odpowiednich punktów na ciele.
  osobiście byłabym ostrożna, ale może ktoś ma inne doświadczenie.

  iza — 18/06/2010 @ 15:21

 4. mam pytanie?
  czy jak boli lewa stopa w miejscu odpowiadajacym za płuca i okolice to znaczy że jest coś z nimi nie tak?

  marzenka — 02/02/2011 @ 18:55

 5. Nie mogłem ustać na nogach(bezwład nóg),lekarze stwierdzili polineuropatię i nie dawali mi szans na chodzenie.Po kilku zabiegach u masażysty (głównie masował stopy)normalnie chodziłem.Cud.

  szczupak2metry — 16/05/2011 @ 09:43

 6. Osobiście korzystam z zabiegów refleksologii stóp i głowy, mój stan zdrowi przed i po serii zabiegów jest dla lekarzy zagadką!? Poprawiły się wszystkie wyniki a ja czuję się jakbym miała zapasowy akumulator. Jestem bardzo zdziwiona dlaczego ludzi nie są informowani o alternatywnych terapiach, w krajach rozwiniętych refleksologia jest odrębną dziedziną medycyny - refundowaną w 70-80 % przez PAŃSTWO!

  Byłam na kilku zabiegach w różnych warszawskich salonach i zanim trafiłam na Karolkową myślałam, że są to kolejne relaksujące zabiegi. Na Karolkowej dowiedziałam się o zasadach odrzywiania które są odpowiednie dla mojej osoby,
  zaczełam przyjmować preparat brzozowy wzmacniający odporność i przede wszystkim spotkałam wspaniałych ludzi którzy mi pomogli.

  Mam nadzieję, że będziemy wyciągać wnioski i edukować się wzajemnie, refleksologia dziś jest bardzo silnym trendem, który niesie nadzieję wszystkim
  którzy wychodzą od lekarza z plikiem recept….

  Karolina — 17/01/2012 @ 13:19

 7. Witam,

  zaczełam interesować się refleksologią od momentu wizyty u lekarza medycyny naturalnej, który zalecił mi odbycie serii zabiegów na moje bóle migrenowe oraz bardzo silne i bolesne menstruacje. Nigdy wsześniej nie korzystałam z takich usług więc znalazłam dwa warszawskie salony, Chantal na ul.Karolkowej oraz salon w śródmieściu -nazwy nie wymienię bo nie chcę wystawiać złej oceny, na podstawie subiektywnych odczuć. Na pierwszej wizycie dostałam diagnozę stanu zdrowia oraz zalecenie dietetyczne ( co mam wprowadzić do swojej diety a co odrzucić). Diagnoza pokrywała się z tym co powiedział mi lekarz szukając przyczyn migren i bóli menstruacyjnych, dodatkowo Pani Sylwia powiedziała, że mój układ hormonalny “stoi”. Zabieg był przyjemy, niektóre punkty po uciśnięci bolały ale to sygnalizowało problem w receptor który jest połączony z danym organem sygnalizował że coś jest nie tak. To było dla mnie ciekawe doświadczenie bo bez urządzeń ani próbówek ktoś postawił bardzo trafną i dokładną diagnozę mojego organizmu. Tego samego dnia spałam spokojnie bez obecności silnego bólu.
  Obecnie jestem po serii 8 zabiegó i dalej chodzę na zabiegi 2 razy w miesiącu dla przyjemności i utrzymania dobrej kondycji. Szczerze polecam, mam nadzieję, że naturalne trendy zaczną być silniej propagowane wbrew wielkim koncerną farmaceutycznym.

  Olga43 — 16/10/2012 @ 09:40

RSS · Subskrybuj Komentarze. Odnosnik URI

Napisz Komentarz

Powered by WordPress