Co to jest RSS?

admin | 18 stycznia 2008 « do strony głównej

Co to jest RSS?

RSS ikonaRSS (popularnie rozwijane jako Really Simple Syndication) to alternatywny w stosunku do standardowych stron WWW sposób dostępu do zasobów Internetu, zwłaszcza wiadomości i blogów.

RSS przypomina popularne newslettery, z tym że wiadomości docierają do prenumeratora indywidualnie i natychmiast po tym, jak zostają opublikowane a nie np. raz dziennie).

Jakie są zalety RSS-ów?

  • Korzystając z RSS-ów możesz zebrać w jednym miejscu informacje z wielu źródeł na interesujące cię tematy.
  • Nie musisz oglądać wielu reklam i ładować ciężkich stron ze zbędnymi informacjami przed dotarciem do tego, co cię interesuje. Dzięki RSS-om omijasz spam!
  • Korzystając z RSS-ów nie musisz ściągać na swój komputer nic więcej, niż “spis treści” wybranych serwisów internetowych - dlatego skrót RSS oznaczał oryginalnie Rich Site Summary (Rozszerzony Spis Treści Serwisu).

Jak mogę korzystać z RSS-ów na swoim komputerze?

Do odczytywania wiadomości RSS służą specjalne programy, zwane czytnikami (patrz linki obok), przypominające zazwyczaj programy pocztowe. Są wręcz takie, które instalują się jako “wtyczka” do Twojego ulubionego programu pocztowego, dzięki czemu nie musisz uczyć się nowych programów - odczytujesz wiadomości jak zwykłe e-maile. Dzięki takiemu podejściu czytnik może zaznaczać, które wiadomości już przeczytałeś i porządkować je według wybranych przez Ciebie kryteriów (Dodaj kanał).

Ponieważ RSS to standard przekazywania danych, a nie ich sposobu pokazywania, są też wymyślne czytniki wyświetlające na ekranie ruchomy pasek z najnowszymi wiadomościami albo np. okienko wyskakujące gdy na świecie wydarzy się coś ważnego związanego z wybranym przez Ciebie tematem zainteresowań - zależy to tylko od pomysłowości twórców oprogramowania.

(źródło: Gazeta.pl)

Popularne czytniki to: Cafe News (pl), Google Reader, FeedExpress, FeedReader, Cliper.


Jak dodać kanał RSS blogu Refleksologia do twojego czytnika?

Wystarczy, że klikniesz w odnośnik RSS / Zakładki » Aktualności RSS w pasku nawigacyjnym po prawej. Otworzy się strona ze skrótami wpisów. Z rozwijanego menu na górze możesz wybrać do jakiej usługi/strony startowej chcesz dodać kanał. Polecam Google Reader. Możesz też korzystać z wbudowanych w Firefoxa zakładek. Obrazek poniżej.

Zakładki RSS Firefox

Jeśli chcesz użyć programu/czytnika na twoim komputerze, dodając kanał musisz wpisać następujący adresy:
http://www.refleksologia.com.pl/feed
, dla Aktualności RSS
http://www.refleksologia.com.pl/comments/feed dla Komentarzy RSS.

Pamiętaj też, że każdy wpis na blogu ma też osobny kanał komentarzy (link pod każdym wpisem). Dlatego jeśli np. zostawisz tu swój komentarz czekając na odpowiedź, nie musisz ciągle zaglądać na stronę wystarczy dodać kanał komentarzy tego wpisu do czytnika, a program sam powiadomi cię o wszelkich nowych dodanych komentarzach.

Zwykle kanały komentarzy dla wpisów mają format http://www.refleksologia.com.pl/nazwakategorii/tytul-wpisu/feed/

1 komentarz »

  1. Hi, every time i used to check weblog posts here early in the daylight, for the reason that i enjoy to learn more and more.

    my web blog foot pain epsom salt (tristanpanameno.wordpress.com)

    tristanpanameno.wordpress.com — 18/07/2017 @ 08:27

RSS · Subskrybuj Komentarze. Odnosnik URI

Napisz Komentarz

Powered by WordPress